Pchła, uciążliwa i niebezpieczna
Pchły, odwieczne utrapienie właścicieli domowych psów i kotów. Występują na wszystkich kontynentach, w każdej strefie klimatycznej, nie ma na świecie miejsca wolnego od tych dokuczliwych owadów.
Krew zwierząt ciepłokrwistych stanowi pożywienie zarówno samców jak i samic pchły. Osiągają wielkość w zależności od gatunku od 1 do 6 mm, posiadają narząd gębowy typu kłująco ssącego i bocznie spłaszczone ciało, umożliwiające im szybkie poruszanie się wśród włosów i sierści porastających skórę zwierząt.
Cechą charakterystyczną pcheł są długie i silne tylne odnóża, dzięki którym mogą one wykonywać dalekie skoki zarówno podczas ucieczki, jak też w celu dostania się na żywiciela.
Istnieje ogromna ilość gatunków i podgatunków pcheł. W naszym otoczeniu najczęściej spotykanymi są oczywiście pchła ludzka, pchła kocia i pchła psia. Każdy gatunek pcheł bytuje na jednym określonym żywicielu, konkretnym gatunku zwierzęcia ciepłokrwistego, jednak w razie jego braku mogą one kąsać również inne zwierzęta, także człowieka. Ponieważ pchły mogą przenosić zarazki chorobotwórcze dżumy, wąglika i wielu innych chorób pomiędzy zwierzętami hodowlanymi oraz na człowieka, przystosowanie takie jest wysoce niekorzystne z naszego punktu widzenia. Jak z tego widać występowanie pcheł jest nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne.
Jeśli już się pojawiły, jak pozbyć się pcheł z naszego otoczenia? Ważne jest utrzymywanie mieszkania w czystości, częste odkurzanie, a także wypranie i wypłukanie w wodzie z octem wszystkich dywaników, wykładzin, narzut itp., ponieważ są one ulubionym siedliskiem pchlich larw. W przypadku psów i kotów stosujemy częste kąpiele w szamponach przeciwpchelnych, proszki przeciwpchelne do posypywania sierści oraz przeciwpchelne obroże. Gdy zauważymy duże ilości owadów musimy niestety sięgnąć po silniejsze środki owadobójcze pod postacią proszków płynów i aerozoli. Możemy również, i to zawsze warto, sięgnąć do starych, sprawdzonych sposobów babuni. Psa lub kota nacierajmy przygotowanym wywarem z orzecha włoskiego, piołunu lub liści aloesu, natomiast w zakamarkach mieszkań rozłóżmy świeże pędy tych roślin.
Na pchły odstraszająco działa również tymianek i konopie.
Najgorsze, że pchły z łatwością mogą się przenieść na człowieka i inne zwierzęta domowe. Zdecydowanie trzeba podjąć natychmiastową reakcję.