Czy zwierzak dla dziecka to dobry pomysł?

Większość dzieci w pewnym momencie zaczyna prosić rodziców o swoje wymarzone zwierzątko. Niezależnie, czy ma to być piesek, kotek, królik, czy jeszcze inny pupil trzeba pamiętać, że zwierzę w domu to znaczna odpowiedzialność, ale również wiele korzyści dla dziecka. Zatem, czy kupno zwierzątka dla dziecka to dobry pomysł? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Zwierzę dla dziecka – zobowiązanie dla rodziców

Niezależnie od wieku dziecka, trzeba pamiętać, że odpowiedzialność za los zwierzaka spoczywa na rodzicach. Należy pamiętać o karmieniu, ewentualnych spacerach lub wybiegach i zapewnić zwierzakowi odpowiednie warunki. W zależności od gatunku będzie to czas na zabawy, szkolenia, wybiegi (np. króliki, szynszyle, kawie domowe itp.), odpowiednia klatka lub woliera, legowisko dla psa, czy drapak dla kota.

Zwierzaki to również zobowiązanie finansowe – karma dla psów, karma dla kotów, czy pożywienie dla gryzoni mogą sporo kosztować. Do tego dochodzą odpowiednie akcesoria takie jak kuweta, klatka dla gryzoni, zabawki czy legowisko i oczywiście opieka weterynaryjna. Wszystkie zwierzęta powinny odbyć przynajmniej jedną wizytę u weterynarza w roku, w celu skontrolowania ich zdrowia oraz w przypadku psów i kotów zaszczepienia i odrobaczenia. Koty i psy należy również wykastrować lub wysterylizować, aby nie pogłębiać problemu bezdomności tych zwierząt. Koszty roczne nie są duże, o ile zwierzak jest zdrowy. Jednak, gdy zachoruje ceny wizyt u weterynarza mogą być wysokie i trzeba wziąć to pod uwagę przed zakupem lub adopcją pupila.

W przypadku psa należy również zastanowić się, kto będzie go wyprowadzał i co się z nim zrobi podczas wyjazdu na wakacje. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu zwierzaka, warto również przeprowadzić testy na alergię, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Zwierzęta w domu – zalety dla dzieci

Jak widać zwierzę to duża odpowiedzialność, ale jego obecność w domu przynosi wiele korzyści. Dzieci, które wychowują się ze zwierzakiem:
• uczą się empatii – opieka nad zwierzakiem uczy troskliwości i tego, że nie można krzywdzić innych, ani ludzi, ani zwierząt;
• są bardziej samodzielne;
• są odpowiedzialniejsze – uczą się, że trzeba wziąć pod uwagę potrzeby innych, zadbać o karmienie, czy spacery swojego pupila;
• są pewniejsze siebie – kontakt ze zwierzakiem ułatwia zwalczenie nieśmiałości, relaksuje i uspokaja.

Dodatkowym atutem posiadania zwierzaka są relacje, które mogą wywiązać się pomiędzy dzieckiem a pupilem, który często staje się najlepszym przyjacielem i pocieszycielem w trudnych chwilach. Pupil, zwłaszcza jeśli wybór padnie na psa, może również skłonić dziecko do większej ilości ruchu. Warto również pamiętać, że zwierzęta często wykorzystywane są w różnego rodzaju terapiach, ponieważ mają działanie kojące, pomagają pozbyć się negatywnych emocji i ułatwiają otwarcie się dziecka.

Jakie zwierzę wybrać dla dziecka?

Decyzja o posiadaniu zwierzaka została podjęta? Pozostaje więc wybrać pupila idealnego dla swojej rodziny. Właściwy wybór znacznie ułatwi dobre poznanie konkretnych gatunków zwierząt, dlatego przed zakupem lub adopcją pupila należy poczytać o potrzebach konkretnego gatunku lub rasy.

Wybierając psa, należy pamiętać, że każda rasa ma inne potrzeby, a energicznego psa powinno się wybrać tylko, jeśli rodzina lubi spędzać czas aktywnie. Osoby, które nie mają czasu lub ochoty na spacery, mogą rozważyć posiadanie kota, królika lub gryzonia. Jednak trzeba pamiętać, że im również trzeba poświęcić swój czas np. na zabawy. Jeśli rodzice nie są przekonani do zwierząt w domu lub domownicy mają alergie na sierść bądź pióra ptaków, to warto rozważyć posiadanie rybek. Wymagają one najmniej opieki – codzienne karmienie i czyszczenie akwarium raz na kilka tygodni nie powinno stanowić problemu. Dodatkowo z rybkami nie powinno być problemu w czasie urlopu, wystarczy poprosić kogoś, aby obficie je karmił co 2 dni.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając gatunek zwierzaka dla swojej rodziny?


• długość życia zwierzaka – pies, kot, szynszyla, czy legwan mogą dożyć 20. lat, a żółw nawet 100!
• czas, który można przeznaczyć na szkolenia i zabawy – młody pies potrzebuje dużo uwagi – częste spacery, nauka podstawowych zachowań itp. Większość zwierząt, która na co dzień mieszka w wolierze lub klatce jak np. królik, fretka, szczur, królik potrzebuje codziennych wybiegów;
• sposób spędzania wolnego czasu;
• czas spędzany poza domem – jeśli często wyjeżdżamy lub nikogo nie ma w domu przez 10 i więcej godzin lepiej zrezygnować z psa, który potrzebuje obecności człowieka i regularnych spacerów;
• osobiste preferencje;
• ewentualne alergie domowników.

Podsumowując, zwierzak w domu przynosi wiele korzyści i potrafi sprawić wiele radości. Często staje się on ważnym członkiem rodziny, ale trzeba pamiętać, że posiadanie zwierzaka w domu wiąże się z dużą odpowiedzialnością i swoją decyzję należy dobrze przemyśleć.