Jak przygotować się do opieki nad królikiem?
Króliki to zajęczaki, które często są wybierane jako zwierzę domowe. Dzieje się tak ze względu na dostępność królików. Możemy je kupić w sklepach zoologicznych i hodowlach. Na portalach ogłoszeniowych możemy znaleźć wiele ofert kupna i adopcji królików. Mamy także do wyboru fundacje, które zajmują się ratowaniem zwierząt i szukaniem dla nich nowych domów. Króliki to zwierzęta łagodne, które lubią być głaskane i stosunkowo szybko przywiązują się do człowieka. Dlatego też to dobre zwierzę dla dziecka.
Jak przygotować się do opieki nad królikiem?
Zanim królik pojawi się w naszym domu musimy kupić niezbędne akcesoria i pokarm. Jest to tak zwana wyprawka. Powinna ona zawierać klatkę, domek, paśnik, pokarm, miski, poidełko, podłoże, kuwetę i akcesoria pielęgnacyjne. Ważne jest to, że króliki są zwierzętami stadnymi. Dlatego też powinniśmy mieć przynajmniej dwa osobniki tej samej płci, żeby uniknąć rozmnażania. Oczywiście na początku możemy kupić jednego królika, ale po jakimś czasie warto dokupić drugiego. Samotny królik będzie mniej aktywny, co negatywnie wpłynie na jego stan zdrowia. Króliki mogą ważyć nawet 2-2,5 kg. Dla tych dużych zwierząt potrzebna jest odpowiednia klatka. Dla jednego królika minimalne wymiary klatki to 100×50 cm, a dla dwóch 120×60 cm. Pamiętajmy, że są to minimalne wymiary. Tak naprawdę im większa klatka tym lepsza. Dla dwóch królików dobrze sprawdzi się klatka o długości 160 cm, lub taka piętrowa. Piętrowa klatka dla dwóch królików może mieć wymiary 100×50 cm. Dzięki temu klatkę możemy ustawić nawet w małym mieszkaniu. Jeśli chcemy mieć większą ilość królików, to najlepszym rozwiązaniem będzie kojec. Najlepiej wybrać kojec dla psa, który jest na tyle wysoki, że króliki z niego nie wyskoczą. Jako podłoże w klatce dobrze sprawdzą się koce lub podkłady higieniczne. Króliki stosunkowo szybko uczą się załatwiania do kuwety. Wystarczy włożyć kuwetę ze żwirkiem do klatki. Na początku musimy wrzucać odchody z klatki do kuwety. Będzie to sygnał dla królika, żeby załatwiał się właśnie w tamtym miejscu.
W klatce przyda się domek, zwłaszcza dla lękliwych królików. Domek powinien być na tyle duży, żeby zwierzę mogło swobodnie do niego wchodzić. Najlepiej wybrać ten wykonany z drewna. W ten sposób królik będzie mógł obgryzać ścianki, co pomoże mu w ścieraniu stale rosnących zębów. Zwierzęta te lubią gryźć wszystko co znajduje się w zasięgu wzroku. Zjedzenie plastiku może skończyć się źle. Dlatego nie warto umieszczać w klatce plastikowych akcesoriów. Paśnik na siano jest niezbędny w klatce królika. Dzięki temu mamy pewność, że królik je świeże siano, które wcześniej nie zostało obsikane. Miska na pokarm powinna być ciężka, żeby zwierzak jej nie przewrócił. Najlepiej wybrać miskę ceramiczną. Może być to miska dla kota czy psa, co sprawdzi się kiedy mamy więcej królików. Na wodę możemy kupić poidełko lub miskę ceramiczną. Druga opcja jest bardziej higieniczna, gdyż miskę łatwiej się czyści. Oczywiście miska na wodę musi być ciężka i wysoka, żeby króliki nie wylewały z niej wody.
Kluczową kwestią w opiece nad królikiem jest żywienie. Zwierzęta te najczęściej mają problemy z układem pokarmowym. Oczywiście chorób tych możemy uniknąć stosując odpowiednią dietę. Podstawą diety są suszone zioła, kwiaty i korzenie roślin. Możemy kupić gotowe mieszanki do codziennego podawania. Jest to dobra opcja zwłaszcza na początku. Z czasem jednak lepiej jest kupić 20-30 rodzajów suszonych ziół, kwiatów i korzeni. W ten sposób będziemy mogli samodzielnie przygotowywać różne mieszanki. Oprócz tego musimy podawać suszone patyki lub korę drzew. Pomagają one w ścieraniu zębów, które u królików rosną całe życie. Suchy pokarm dla królików to dobre uzupełnienie diety, zwłaszcza kiedy samodzielnie przygotowujemy mieszanki. Najlepiej wybrać pokarm w formie granulatu. Dziennie podajemy łyżkę stołowa na jednego królika. W przypadku małych królików podajemy dwie łyżki karmy dziennie. Świeże warzywa i owoce powinniśmy wprowadzać powoli. Dzięki temu będziemy wiedzieć, które służą naszemu pupilowi. Jeśli zauważymy problemy z wypróżnianiem, to powinniśmy zrezygnować z podawania danego warzywa. Owoce ze względu na dużą zawartość cukrów powinny być traktowane jedynie jako przysmak. W czasie wiosny i lata jako podstawę posiłku możemy wykorzystać świeżą trawę, mniszek lekarski, babkę lancetowatą czy koniczynę. Zioła te stosunkowo łatwo znaleźć. Pamiętajmy też, żeby zbierać je w miejscach oddalonych od dróg. Dodatkowo warto wybrać miejsca mało uczęszczane przez osoby z psami. Zebrane zioła należy umyć i dokładnie wysuszyć np. ręcznikiem papierowym. Mokra zielonka negatywnie wpływa na układ pokarmowy królików. W sezonie zimowym możemy wyhodować zioła na parapecie. Z łatwością wyhodujemy kiełki, sałatę liściową, natkę pietruszki, koperek czy owies. Owies lub inne zboże możemy posiać na ubitej ziemi. Następnie podlewamy i po 7-10 dniach mamy świeżą zielonkę dla naszych zwierzaków. Dobrą opcją jest także kupno nasion trawy, która możemy wysiać w doniczkach. Dzięki temu regularnie będziemy mogli ścinać trawę, a ta będzie stale odrastać. W ten sposób zapewnimy stały dostęp do pysznej trawy dla królika.